„Poezie má především vzrušovat. Jestliže vzrušuje, pak už je jedno, je-li srozumitelná nebo nesrozumitelná.“ je přesvědčen Petr Hruška, ostravský básník, vysokoškolský učitel a literární vědec, který letos byl vzácným hostem v pořadí již čtvrtého Adventního poetického setkání.
Petr Hruška, „sběratel zadržených chvil“, vydal doposud pět básnických sbírek (Obývací nepokoje – 1995, Měsíce – 1998, Vždycky se ty dveře zavíraly – 2002, Auta vjíždějí do lodí – 2007 a Darmata – 2012) a soubor Zelený svetr (2004).
Červenec /Měsíce/
Zelený svetr
po všech společných letech
zelený svetr
ne nekrápe
ani se nešeří
zvednu se
zezadu objemu
zelený svetr
Verše tohoto básníka, bytostně spjatého s poddolovaným městem Ostravou, jsou civilní, nenalezneme v nich – slovy Ivana Wernische – „lyrického čvaňhání“. Jazyk je oholen na kost. Před čtenářem vyvstávají všednodenní situace plné soukromých dramat. Kolem se zdvihá domácnost. Co rozčeří seprané volány domácího ticha?
Škrt /Darmata/
Chtěl jsem dokončit.
Chtěl jsem to všechno nějak mít,
nezůstat dlužen,
dobře uzavřít věci.
Projít to všechno znovu,
kde zůstaly chyby,
prázdná a neúplná místa,
křivdy.
Chtěl jsem to všechno nějak opravit,
doplnit, vysvětlit.
Kočka sála noc škvírou v okně.
Chtěl jsem se dostat do konce,
aby to mohlo dopadnout
a abych věděl jak.
Než jsem uviděl svou ženu,
jenom spící,
uvláčenou hádkami a doufáním
jednu ruku položenou na hrudi
jak bílý škrt.
Petr Hruška je také autorem monografie o básníku Karlu Šiktancovi, podílel se na řadě kolektivních vědeckých publikací a zapojil se i do projektu Jedna věta, v rámci kterého měl každý autor napsat každý den v roce jednu větu. Výsledkem je v Hruškově případě text plný pozoruhodných postřehů, text velmi osobní, jímavý, ale i vtipný.